تفاوت کارتریج اصل original با کارتریج طرح

کارتریج

پرینترهای موجود در بازار که برای مصارف خانگی و اداری به کار میروند به استثنای پرینترهای سوزنی ، از کارتریج استفاده می کنند.

کارتریج ها به ۲ دسته کارتریج های پرینترهای لیزری که به آنها تونر کارتریج گفته می شود و کارتریج های پرینترهای جوهرافشان که به آنها Ink Cartridge گفته می شود تقسیم می شوند.

در هر جامعه به موازات وضعیت اقتصادی آن ورود کالای اصل و تقلبی رواج پیدا می کند. لوازم جانبی کارتریج ها نیز به همین صورت است. به طبع با مشاهده سایت اینترنتی هر یک از تولیدکنندگان پرینتر مانند (HP) سامسونگ (SAMSUNG) کانن (Canon) و … و تعرفه فروش کارتریج ها و لوازم جانبی آنها به این نتیجه می رسید که چند دستگی بین قیمت این نوع کالاها در کشور ما وجود دارد در یک فروشگاه قیمتی بالا و در فروشگاه دیگر قیمتی متعادل­تر از فروشگاه اول به فروش می­رسد. اما دلیل آن همان وضعیت اقتصادی میباشد. بسیاری از مردم توان خرید کالای اورژینال را ندارند بنابراین روی به خرید کالای با قیمت پایین­تر می­آورند اما این کالاها با قیمت پایین­تر قطعا باید تفاوت­های کیفی نسبت به کالای اورژینال داشته باشند وگرنه نباید با این قیمت پایین به فروش برسند.

حال به سراغ تفاوت های کارتریج های جوهر افشان اورژینال (اصل) و طرح میرویم.

  • در کارتریج های جوهرافشان چند فاکتور مهم مد نظر می باشد :


۱-­ حجم کارتریج
۲- کیفیت اسفنج داخل کارتریج
۳- آلیاژ به کار رفته در برد هد کارتریج

۱-­ حجم کارتریج:  با مقایسه بین حجم کارتریج های اورژینال با کارتریج های ریمارک یا طرح به این نتیجه می رسیم که شرکت سازنده کارتریج اورژینال از تمام فضای داخل کارتریج برای مخزن جوهر استفاده میکند، این در حالی است که شرکت های سازنده کارتریج های طرح به طور مثال اگر فضای داخل کارتریج cc30 باشد با قرار دادن شیء داخل آن و یا محدود کردن فضای داخل کارتریج ظرفیت مخزن را کم می کنند تا با این کار باعث سریع تر تمام شدن کارتریج شود و کاربران و مشتریان از کارتریج با فضای داخلی cc20 و یا cc15 استفاده کنند.

همچنین:  فرق مانیتور LED و LCD

۲-­ کیفیت اسفنج داخل کارتریج:  یکی از مسائلی که به آن توجهی نمی شود کیفیت اسفنج داخل کارتریج های جوهر افشان است. با نگاهی دقیق به جنس اسفنج داخل کارتریج های جوهرافشان طرح و اورژینال به این نتیجه می رسیم که این اسفنجها در نگهداری مایعات درون خود متفاوت می باشند. به طور مثال اسفنجهای داخا کارتریج های طرح از جنس پلاستیکی و با قابلیت جذب مایعات بسیار پایین می باشند اما جنس اسفنج کارتریج های اورژسنال مرغوب و با قابلیت جذب بسیار بالا می باشند. مثلا اگر حجم جوهر مایع ورودی به کارتریج های اورژینال و طرح را مقایسه کنیم می بینیم که اسفنج کارتریج طرح cc10 و اسفنج کارتریج اورژینال cc30 توانسته اند به خود جوهر نگهدارند.

۳-­ آلیاژ به کار رفته در هد و برد کارتریج:  مکانیسم به کار رفته در کارتریج های پرینترهای جوهر افشان پاشیدن نقطه ای مایعات به صورت پودر ریز بر روی کاغذ است این مسئله با توجه به تکنولوژی به کار رفته در نوع و برند پرینترها متفاوت است مثلا در پرینترهای کانن و اپسون (EPSON) هد از کارتریج (مخزن) جدا می باشد اما در پرینترهای HP این هد به خود کارتریج اکثرا چسبیده است.حال به سیستم چاپ در این نوع پرینترها توجه کنید. در یک روند مشترک در چاپ پرینترهای جوهرافشان به این نتیجه می رسیم که خروجی به صورت سیگنال ها از کامپیوتر با کابل مرتبط به پرینتر ارسال می شود طی یک مرحله رمزنگاری و رمزگشایی این سیگنالها از طریق نوار رمزگشا به سوزنهایی که در پشت برد هد کارتریج است می رسد سپس با تماس هر یک از این سوزنها با برد کارتریج دستور پاشیدن جوهر به محل مورد نظر بر روی کاغذ عملیات چاپ نهایی شروع می شود. پس به طور مستقیم برد و آلیاژ به کار رفته بر روی برد کارتریج ها در کیفیت چاپ و و رسانایی ولتاژ و سیگنالها در چاپ نهایی نقش موثر دارند. و دقیقا این همان تفاوت بین کیفیت آلیاژ به کار رفته در فلز و برد هد در کارتریجهای اورژینال و طرح می باشد. همچنین برد کارتریج های طرح به علت ضعیف بودن بر اثر نوسانات پایین برق نیز زودتر دچار آسیب و سوختگی می شوند.

همچنین:  ورود به تنظیمات بوت و بایوس لپ تاپ لنوو lenovo bios

نکته: در بازار علاوه بر کارتریج های جوهرافشان طرح و اورژینال به نوعی کارتریج نیز برخورد می کنیم که شارژ کارتریج توسط خود کاربر انجام می شود، به اینصورت که مخزن خالی به صورت کارتریج وجود دارد این مخزن شیشه ای است و کاربر خود به صورت دستی درب آن را باز می کند و داخل آن جوهر می ریزد، در این نوع کارتریج ها که برای برخی از پرینترهای HP، Canon است دیگر اسفنج وجود ندارد و شارژ کارتریج جوهرافشان توسط خود کاربر صورت می گیرد.

کارتریج های لیزری از دو قسمت مخزن و سطل آشغال تشکیل شده است که بخش مخزن آن شامل ۲ قطعه است یکی مگنت که میله ای آهنربایی است و دیگری خود مخزن که در آن پودر ریخته شده است . بخش سطل زباله که در آن از قطعاتی مانند رولر اسفنجی، دارم و تیغه فلزی با اسم بلید (Blade) و همچنین مخزن سطل زباله که در آن محل تجمع پودرهای سوخته می باشد.

اما تفاوت کارتریج های لیزری طرح و اورژینال در چیست؟

کارتریج لیزری اورژینال همانطور که از اسمش پیداست تولیدی شرکت های اصلی می باشد اما کارتریج لیزری طرح به ۲ دسته تقسیم می شوند: ۱- کارتریج طرح وارداتی ۲- کارتریج های شارژ مجدد Refill

کارتریج های طرح وارداتی که عموما از کشورهایی مانند چین با کیفیت پایین تر از کارتریج های اورژینال وارد می شوند که اغلب از دو جهت کیفیت پایین تری دارند اول کاست کارتریج به کار رفته در کارتریج (قاب پلاستیکی کارتریج) که در اثر حرارت داخل پرینتر زود کیفیت خود را از دست می دهد و تاثیر مستقیم بر روی جاپ می گذارد دوم مگنت به کار رفته ضعیف نسبت به تونر اورژینال که تفاوت آن عدم جذب مناسب پودر به خود و در نتیجه یک بار مصرف بودن و غیر قابل شارژ بودن این نوع کارتریج ها می باشد.

همچنین:  تعویض یا ارتقا گرافیک لپ تاپ

کارتریج های شارژ مجدد یا Refill که این نوع کارتریج ها وارداتی نیستند، همان کارتریج های اورژینال می باشند که به صورت ضایعات از شرکت ها و سازمان ها خریداری می شوند و در کارگاه های پرینتر و ماشینهای اداری عملیات تعویض قطعات دارم، مگنت و دیگر قطعات معیوب بر روی آنها و همچنین با شارژ کارتریج لیزری و قرار دادن در جعبه و بسته بندی به صورت نو و آکبند به فروش می رسد. قاب پلاستیکی این نوع کارتریج ها به خاطر اینکه همان کارتریج های اورژینال هستند کیفیت مناسبی دارند اما علت پایین بودن کیفیت آنها نسبت به کارتریج های اورژینال دخالت دست در تهیه این کالا و در نتیجه بالا رفتن ضریب خطای انسانی و تاثیر آن بر روی چاپ می باشد و اشکالاتی از قبیل سیاه نمودن پس زمینه کاغذ در آنها دیده شده است.

اشتراک گذاری این صفحه