Bad Sectors چیست؟

Bad Sectors چیست؟

زمانی که سکتورهای قابل استفاده خسارت می بینند بدسکتورها به وجود می آیند و تمامی اطلاعات موجود بر روی این سکتورها در معرض خطر قرار می گیرند متاسفانه سیستم عامل نمی تواند تدبیری برای خنثی کردن خرابی اطلاعات در دستور کار خود قرار دهد و برای جبران این بی ثباتی در سیستم عامل نیاز به مدیریت انسانی می باشد

تأثیر بَد سِکتور Bad Sector روی هارد یا فلش درایو شما چیست؟

Bad Sector پدیده ای است که به دو صورت ممکن است ایجاد شود و در هر دو صورت فضایی از Hard تخریب می شود و اطلاعات موجود در آن قسمت از دست می روند و دیگر هیچگاه نمی توان از آن قسمت ها استفاده نمود.

یک نوع آن Bad Sector نرم افزاری و یک نوع آن Bad Sector سخت افزاری است. نوع اول را معمولا ویروس ها ایجاد می کنند و قابل درمان است. اساس کار بر تخریب Hard نیست بلکه بخشی از آن را Block یا غیر قابل دسترس می کنند که در این نوع می توان با استفاده از بعضی نرم افزارها (نه آنتی ویروس ها) مشکل را تا حدی برطرف نمود. ویروسی که باعث این پدیده می شود در صورتی که هرچه زودتر نابود نشود می تواند Cluster های بیشتری را مورد حمله قرار دهد.

bad sector بر اثر ضربه

نوع دوم که سخت افزاری است و هیچ راهی برای تعمیر و درمان آن نیست در اثر ضربات ناگهانی به Hard ایجاد می شود. حتی اگر Case کامپیوتر را که Hard روی آن نصب است با ضربه به زمین بگذاریم ممکن است ایجاد Bad Sector کند.

از بین بردن Bad sector سخت افزاری

از آنجا که قطعات اصلی یک Hard شامل Board اصلی ، Head و Cluster ها می باشد باید بسیار مواظب بود چرا که فقط Board آن که شامل مدارهای الکتریکی می شود قابل تعویض و تعمیر است و در صورتی که هر یک از سایر قسمت ها آسیب ببینند باید قید همه اطلاعاتی که در Hard خود دارد را بزنید.اگر بدسکتور سخت‌افزاری باشد، کارِ چندانی نمیتوان کرد، شاید تنها راه تعویض”سیلندر” هاردیسک باشد. ولی اگر نرم‌افزاری باشد، از طریق نرم‌افزارهای مخصوص، مشکل را میتوان برطرف کرد.

از بین بردن Bad sector نرم افزاری

هارددیسکهای نو در کارخانهٔ سازنده، فرمتی ویژه میشوند بنام فرمت سطح پایین (low level format)، بسیاری مواقع انجام دوبارهٔ این فرمت باعث رفع بدسکتور میشود. معمولاً، شرکتهای سازنده هارددیسک، نرم‌افزار فرمت سطح پایین را در سایتهایشان قرار میدهند، از جمله مکستور نرم‌افزاری بنام Powermax دارد.

علاوه بر روش گفته شده، از نرم‌افزار ترمیم کنندهٔ هارددیسک (hard disk repair) نیز میتوانید استفاده کرد. بعضی از آنها بصورت بوت و تحت داس، کار میکنند.

اما پیش از هرکاری بهتر است از امکان “ویندوز اکس‌پی” استفاده کنید، شاید مشکل حل شود. بدین صورت که روی درایو مودنظر کلیک راست کرده، properties را کلیک کرده، سپس زبانهٔ tools را کلیک کنید، آنگاه check now و در آخر با فعال کردن گزینهٔ scan for and attempt recovery of bad sector بر start کلیک کنید.

برای آشنایی با روشهای پیشگیری و رفع نقص هارد دیسک اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری این صفحه
همچنین:  پیشگیری و رفع عیب هارد دیسک