محاسبات ابری Cloud Computing

رایانش ابری ، محاسبات ابری cloud computing

مقدمه‌ای بر پردازش ابری

۱-۱ مقدمه

محاسبات ابری عبارت است از ارائه سرویس های کامپیوتری بر روی بستر اینترنت، اما اگر بخواهیم مقدمه ای برای نحوه شکل گرفتن این ایده ارائه دهیم می توان گفت: در مرور زمان نرم افزار ها نسبت به نیاز کاربران از رده خارج می‌شوند و یا به‌عبارت ‌دیگر منسوخ می شوند ، اگر بخواهیم نسبت با معیارهای روز پیش برویم باید به ‌صورت مداوم نسخه جدید نرم‌افزارها را تهیه نموده تا بتوانیم از امکانات آن استفاده کنیم.
اما نکته‌ای که در این به‌روزرسانی‌ها قابل‌ توجه است، هزینه‌ی بالای هر نرم‌افزار می باشد که باید برای تهیه آن بپردازیم . اما مسئله به اینجا ختم نمی شود با دقت بیشتر به این مسئله می‌توان فهمید که این مشکل نه ‌تنها در بروز رسانی نرم‌افزارها وجود دارد بلکه سخت‌افزار نیز از این قائده مستثنی نیست. در دنیای کامپیوتر سخت‌افزارها نیز به‌طور مداوم در حال تغییر هست حال با دانستن این موارد می توانیم دریابیم که کاربران کامپیوتری چه درزمینه سخت افزاری و چه در زمینه نرم افزاری متضرر می گردند. حال با این دانسته ها مفهوم مبحث محاسبات ابری بسیار قابل درک و قابل فهم می شود. با ارائه ایده محاسبات ابری کاربران از تهیه کردن سخت افزار و نرم افزار های گران قیمت مبرا می شوند در واقع در این ایده نرم افزار ها و سخت افزار های مختلف بر روی سرور نصب می شود و کاربران با پرداخت هزینه اندک و یا رایگان می توانند از امکانات این سرور ها استفاده کنند. ایده محاسبات ابری به سرعت در حال شکل گرفتن و توسعه یافتن می باشد در پیش بینی های انجام شده در سال های آتی نیاز به اینترنت پر سرعت یکی از رایج ترین نیاز ها  مانند :  نیاز به داشتن آب و گاز و برق و … در هر خانه می باشد زیرا که اساس و پایه محاسبات ابری اینترنت پر سرعت است.

۱-۲تعریف پردازش ابری

پردازش ابری مدلی رایانهای است که تلاش میکند دسترسی کاربران را بر اساس نوع تقاضایی که از منابع اطلاعاتی و رایانشی دارند، آسان کند. این مدل سعی دارد با کمترین نیاز به منابع نیروی انسانی و کاهش هزینه ها و افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات، جواب گوی نیاز کاربران باشد
از آنجا که اکنون این فناوری دوران کودکی خود را می گذراند، هنوز تعریف استاندارد علمی که مورد قبول عام باشد برای آن ارائه نشده است اما بیشتر صاحبنظران بر روی قسمت هایی از تعریف این پدیده هم رای هستند .

  • تعریف موسسه ملی فناوری و استانداردها از رایانش ابری:

 رایانش ابری مدلی است برای فراهم کردن دسترسی آسان بر اساس تقاضای کاربر از طریق شبکه به مجموعه ای از منابع رایانشی قابل تغییر و پیکربندی ( مثل: شبکه ها، سرورها، فضای ذخیرهسازی ،برنامههای کاربردی و سرویسها ) که این دسترسی بتواند با کمترین نیاز به مدیریت منابع و یا نیاز به دخالت مستقیم فراهمکننده سرویس به سرعت فراهم شده یا آزاد ( رها ) گردد.

  • یک تعریف کلی و ساده از رایانش ابری :


رایانش ابری مدل رایانشی بر پایه شبکه های بزرگ کامپیوتری مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل سرویسهای فناوری اطلاعات ( شامل سخت افزار، نرم افزار، اطلاعات، و سایر منابع اشتراکی رایانشی ) با به کارگیری اینترنت ارائه میکند. رایانش ابری راهکارهایی برای ارائه خدمات فناوری اطلاعات به شیوه های مشابه باصنایع همگانی ( آب،برق، تلفن و … ) پیشنهاد میکند. این بدین معنی است که دسترسی به منابع فناوری اطلاعات در زمان تقاضا و بر اساس میزان تقاضای کاربر به گونهای انعطاف پذیر و مقیاس پذیر از راه اینترنت به کاربر تحویل داده می شود.

همچنین:  فرق مانیتور LED و LCD

واژه ابر واژه ای است استعاری که به اینترنت اشاره میکند و در نمودارهای شبکه های رایانهای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکه اینترنت استفاده میشود. دلیل تشبیه اینترنت به ابر در این است که اینترنت همچون ابری جزئیات فنی اش را از دید کاربران پنهان می سازد و لایه ای از انتزاع را بین این جزئیات فنی و کاربران به وجود می آورد به عنوان مثال آنچه یک ارائه دهنده سرویس نرم افزاری رایانش ابری ارائه می کند ، برنامه های کاربردی و تجاری برخط است که از طریق مرورگر و یا نرم افزارهای دیگربه کاربران ارائه می شود .نرم افزارهای کاربردی واطلاعات ، روی سرورهاذخیره می گردند و براساس تقاضا در اختیار کاربران قرار میگیرد. جزئیات از دید کاربر مخفی میمانند و کاربران نیازی به تخصص یا کنترل در مورد فناوری زیرساخت ابری که از آن استفاده می کنند ندارند.
عموما مصرف کننده های رایانش ابری مالک زیر ساخت فیزیکی ابر نیستند، بلکه برای اجتناب از هزینه سرمایهای آن را از عرضه کنندگان شخص ثالث اجاره میکنند. آن ها منابع را در قالب سرویس مصرف میکنند و تنها بهای منابعی که به کار میبرند را میپردازند. بسیاری از سرویس های رایانش ابری ارائه شده، با به کار گیری مدل رایانش همگانی امکان مصرف این سرویس ها را به گونه ای مشابه با صنایع همگانی( مانند برق ) فراهم می سازند. این در حالی است که سایر گونه های عرضه کنندگان بر مبنا یا اشتراک سرویس های خود را عرضه میکنند. به اشتراک گذاردن قدرت رایانشی مصرف شدنی و ناملموس میان چند مستاجر میتواند باعث بهبود نرخ بهره وری شود؛ زیرا با این شیوه دیگر سرور ها بدون دلیل بیکار نمی مانند ( که سبب می شود هزینه ها به میزان قابل توجهی کاهش یابند در عین حال که سرعت تولید و توسعه برنامه های کاربردی افزایش می یابد ). یک اثر جانبی این شیوه این است که رایانه ها به میزان بیشتری مورد استفاده قرار میگیرند زیرا مشتریان رایانش ابری نیازی به محاسبه و تعیین سقفی برای بار حداکثر خود ندارند.
پردازش ابری مرحله بعدی نقش مهمی در تحول اینترنت است. این برنامه ، وسیله ای است که از طریق آن ، همه چیز قدرت محاسباتی و فرآیندهای کسب و کار و.. به عنوان یک سرویس به شما تحویل داده می شود ؛ در هر کجا و هر زمان که شما به آن نیاز دارید.

۱- ۳ مزایای استفاده از ابر

در زیر تعدادی از مزایای استفاده از ابر معرفی می‌شود.

۱- ۳-۱ حمایت از چابکی کسب و کار

یکی از فوری ترین مزایای استفاده از خدمات مبتنی بر ابرتوانایی اضافه کردن سریع قابلیت های جدید و یا ظرفیت های جدید است.این ویژگی کسب و کار را قادر می سازد پاسخ سریع تر و موثر به بازار و رقابت در حال تغییر بدهد.
ارائه دهنده خدمات ابر معمولی از صرفه جوئى هاى امکان پذیر در روند تولید انبوه استفاده می کنند که یک سازمان شخصی ، فاقد آن است. توانایی سلف سرویس ابر بدان معنی است که سازمان های فناوری اطلاعات براحتی می توانند چرخه محاسبه را اضافه کنند و یا ذخیره سازی مورد نیاز را تامین کنند.
با ظهور ابر ، یک سازمان می تواند یک نرم افزار جدید را تولید و یا حتی توسعه یـک نـرم افـزار جدید را بدون سرمایه گذاری در سخت افزار، نرم افزار، و شبکه امتحان کند . این عمل روی شرکت هایی که نوآوری می خواهند بکنند تاثیر مثبت دارد و تجربه ای بدون خطر است.
بار اقتصادی کمپانی ها، چالش بزرگی برای فناوری اطلاعات است در حالی که به حداقل رساندن هزینه های سرمایه ای از اهداف پردازش ابری است. به عنوان مثال ، ممکن اسـت شـرکت شـما یـک کسب و کار جدید نرم افزار بخواهد ، اما نشانی از بودجه های اضافی برای سخت افزار و یا نرم افزار و مدیریت این نرم افزار نیست. ممکن است شما نیاز بـه افـزایشِ مقـدار فضـای ذخیـره سـاز یِ در دسترس ، برای بخش های مختلف داشته باشید ، ارائـه دهنـدگان سـرویس پـردازش ابـری ایـن نـوع خدمات را با قیمت مناسب و سرشکن ( نسبت به قیمت پایه پیش بینی شده ) ارائه می دهند.
فروشنده خدمات پردازش ابری ممکن است ذخیره سازی داده هایتان را بر اساس هر مگابایـت یـا گیگابایت به شما اجاره بدهند . فروشندگان دیگر نرم افزار این سرویس را به ازای هر کـاربر بـرای یک برنامه محاسبه می کنند. برخی از فروشندگان ارائه خدمات پردازش ابـری می توانند هـر دوخدمات داخلی سیستم ها و نرم افزار به عنوان سرویس دهنده را مبتنی بر برنامه هـا ی کـاربرد ی با هم ترکیب کنند. بنابراین ، این شرکت ها می توانند تنها با دریافت هزینه ای برای کاربران کـه  نیـاز به نرم افزاردارند ( بدون سرمایه گذاری آن ها در زیرساخت های فیزیکی ) این خدمات را ارائه کننـد . ممکن است، یک برنامه کاربردی ، که توسط هزاران نفر از کاربران داخلی بسیاری مورد استفاده قـرارگرفته است ، مقرون به صرفه تر از پیاده سازی آن در خانه باشد . یک فروشنده ممکن اسـت یـک نـرم افراز را به صورت خاص یا تخصصی به تعداد کمی از مشتریان علاقه مند ارائه دهـد . در ایـن مـورد ، اجاره این قابلیت ممکن است ارزشمند نباشد زیرا هزینه ها به ازای هر مشتری ، بالا هستند. بـا  ایـن حال ، در شرایط دیگر، هزینه های داخلی، بالاترازهزینـه ی خـدماتی اسـت کـه از طریـق ابـر بـه آندسترسی پیدا می کنند.

همچنین:  یو پی اس ( ups ) چیست ؟

۱- ۳-۲ صرفه جویی در زمان

کسب و کارهایی که صرفا برنامه های نرمافزاری را برای نیازهای مدیریتی خود بـه کـار مـی برنـد ، بدون آنکه از رایانش ابری استفاده کنند ، در معرض ضرر و زیان هستند. چون برای گرفتن برنامه های جدید و استفاده از آنها در مراحل کاربردی ، زمان زیادی را از دست میدهند. اما اگـر بـه اسـتفاده ازرایانش ابری روی آورند ، از این هدر روی زمان جلوگیری می شود. وقتی که از رایانش ابری اسـتفاده می کنید ، برای مشاهده اطلاعات مورد نیاز، فقط و فقط به کامپیوتر مجهز به اینترنت نیاز دارید.

۱- ۳-۳ نقص و خرابی کمتر

اپلیکیشن هایی که از طریق رایانش ابری کار می کنند ، به مدلهای کمتری نیاز دارند. نیاز به ارتقـای برنامه کمتر می شود و این ارتقاها عموما با مراکز داده مدیریت می شوند. لازم اسـت توجـه کنـیم کـه بنگاه های مختلف ، اغلب با نرم افزارها مشکل پیدا می کنند ، چرا که طوری طراحی نشده انـد کـه بتـوانند با اپلیکیشن های مشابه ، از آنها استفاده کرد. رایانش ابـری باعـث مـی شـود کـاربران انـواع مختلـف اپلیشکن ها ، از جمله سیستمهای مدیریت ، کلمه پرداز (processor word) و ایمیل را با هم تلفیق کند.
هر چقدر نواقص کمتر باشد، بهرهوری کارمندان بیشتر میشود.

۱- ۳-۴ بسیج خدمات

خدمات مورد نیاز شما ، می تواند از هر کجای دنیا در دسترس شما باشد . مثلا فروش از طریق تلفن مدیریت می شود. رایانش ابری دری را به سوی دنیای جدیدی از ابزارهای بدون سیم به سوی کـاربران باز میکند که همه این ابزارها برای دسترسی به هر اپلیکیشنی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

همچنین:  کتابخانه های جاوا اسکریپت javascript library

۱- ۳-۵ مطابق با تمایلات مصرف کننده

موفقترین فعالیتهای کسب و کار، فعالیتهایی هسـتند کـه تمـایلات مصـرف کننـده را مـنعکس می کنند. در حال حاضر، بیش از ۶۹ درصد آمریکایی هایی که به اینترنت دسترسی دارند، از یک منبـع رایانش ابری استفاده میکنند. این منابع ، چه استفاده از وب ایمیـل باشـد یـا ذخیـره سـازی داده و یـا نرم افزار، رقم استفاده از آنها همچنان در حال افزایش است. مصرف کنندگان به دنبال این هسـتند کـه کسب و کارشان را با یک رویکرد مدرن اداره کنند.

۱- ۳-۶ کاربرد در رسانه های اجتماعی

امروزه ، شبکه سازی اجتماعی، در میان کارآفرینان به امری مهم در برنامه ریـزی بـرا ی آینـده تبـدیل شده است . شرکتها این روزها از سایتهای اجتماعی مانند توییتر، فـیسبـوک و Linkedin بـرای بالا بردن سطح بهره وری خود استفاده می کنند. همچنین شرکتها وبلاگها را برای برقراری ارتبـاط با مصرف کنندگان مورد استفاده قرار می دهند تا نیازهای آنان را بدانند و برطرف کنند. به طـور مثـال ، Linkedin وب سایتی پرطرفدار در میان رهبران کسب و کار بـرا ی تحقـق اهـداف همکـاری اسـت .
همچنین گروههای هدف به صورت کارآمدتری از طریق فیسبوک پیگیری میشوند. به علاوه، در این سایتها تکنیکهای جدید بازاریابی مورد استفاده قرار میگیرد و بنگاههای اقتصادی به مزایای همراه شدن با دنیای مدرن پی برده اند.

۱- ۳-۷ سازگاری با هر نوع برنامه ای

شرکتها اغلب آخرین نرم افزارها را می خرند به امید اینکه فروش خود را بهبود بخشند. اما گـاهی اوقات برنامه ها نمیتوانند به طور کامل نیازهای یک شرکت را برطرف کنند. برخی بنگاههـا بـه یـک مهارت شخصی نیاز دارند که نرم افزارهای معمولی نمی توانند آن را ارایـه کننـد . رایـانش ابـری ایـن فرصت را برای کاربر به وجود می آورد که اپلیکیشن های سفارشی بـر اسـاس یـک رابـط کاربرپسـند بسازد . در یک دنیای رقابتی ، کسب و کار شما باید در جایگاه بالاتری نسبت به رقبـا باشـد . سـاخت برنامهای خاص بر اساس سفارش و برای رفع نیازهای شما راه حلی برای این چالش است.

اشتراک گذاری این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.