کتابخانه های جاوا اسکریپت javascript library

برنامه نویسی با زبان جاوا اسکریپت در سطح پیشرفته بدلیل تفاوت های متعددی که بین مرورگرهای مختلف وجود دارد و مدیریت آن ها، ممکن است امری زمان بر و ملال آور باشد. جهت رفع این معضل، کتابخانه های (کمک رسان ها) مختلفی طراحی و ارائه شده است.

به کتابخانه های مذکور، گاه framework یا چارچوب کاری نیز می گویند.

در این مبحث، درباره ی بعضی از کتابخانه های پرکاربرد و کارامد جاوا اسکریپت توضیحات مختصری را ارائه خواهیم داد.

جاوا اسکریپت دارای کتابخانه های متعددی می باشد. سه کتابخانه ی معروف این زبان عبارتند از:

jQuery

MooTools

Prototype

فریم ورک های مزبور هریک توابعی را برای انجام کارهای معمول در جاوا اسکریپت مانند: دستکاری و مدیریت المان ها، کار با تکنولوژی AJAX و متحرک سازی(animation)   در اختیار برنامه نویس قرار می دهند.

 

پرطرفدارترین چارچوب کاریjQuery

در حال حاضر jQuery محبوب ترین کتابخانه جاوا اسکریپت محسوب می شود.

در چارچوب کاری jQuery جهت دستیابی به المان های زبان نشان گذاری HTML و مدیریت آنها از انتخاب گرهای CSS بهره گرفته شده.

برخی از شرکت های سرشناس که از چارچوب کاری jQuery بهره گرفته اند، عبارتند از:

Google

Microsoft

IBM

Netflix

 

کتابخانه ی Prototype

Prototype تنها یکی از کتابخانه های عرضه شده برای زبان جاوا اسکریپت می باشد که یک رابط برنامه سازی کاربردی ((API برای انجام کارهای متداول در جاوا اسکریپت فراهم ساخته است.

API سرواژه ی کلماتApplication Programing Interface به فارسی “رابط برنامه سازی کاربردی” است و در واقع یک فریم ورک محسوب می شود که داری خواص و متدهایی برای مدیریت تگ ها و المان های HTML می باشد.

همچنین:  OpenGL چیست ؟

Prototype کارایی جاوا اسکریپت را با ارائه ی کلاس ها و امکان به ارث بری (inheritance)، به مراتب افزایش می دهد.

فریم ورک  MooTools

MooTools نیز یکی دیگر از framework های زبان برنامه نویسی سمت کلاینت جاوا اسکریپت است که یک API ساده برای کدنویسی و برنامه سازی سهل فراهم آورده.

MooTools ،علاوه بر آن مجموعه توابعی برای ایجاد جلوه ی بصری (ایفکت دهی) و متحرک سازی ارائه می دهد.

Framework های متفرق دیگری نیز وجود دارند که در این مبحث به بسط آن ها نخواهیم پرداخت. اما جهت آشنایی شما با آن ها توضیح مختصری برای هر یک در زیر ارائه گردیده:

YUI- Yahoo! User Interface Framework یا چارچوب رابط کاربری yahoo، یک کتابخانه ی بزرگ است که توابع متعددی، از ابزار کمکی ( (utilitiesجاوا اسکریپت گرفته تا ابزارک های (widget) اینترنت را تحت پوشش قرار می دهد.

Ext JS – ابزارک های متعددی که قابلیت سفارشی سازی را دارند (تنظیم و پیکربندی سفارشی آن ها وجود دارد)، برای ساخت برنامه های قدرتمند اینترنتی ارائه می دهد.

Dojo – یک جعبه ابزار (toolkit) منبع آزاد (open source) و ماژولار جاوا اسکریپت است که به منظور تسریع طراحی و برنامه نویسی چند محیطه (cross-platform)، مبتنی بر جاوا اسکریپت/ایجکس و برنامه نویسی وب سایت ها عرضه گردیده.

script.aculo.us- چارچوب کاری منبع آزاد جاوا اسکریپت که جلوه های بصری پویا و المان های رابط کاربری (به وسیله ی مدل DOM) در اختیار برنامه نویس قرار می دهد.

UIZE – ابزارک ها، قابلیت استفاده از مدل DOM، AJAX، قالب ها (template) و غیره را برای برنامه نویس فراهم می نماید.

همچنین:  زبان Delphi

CDN

CDN سرنام کلمات Content Delivery Networks (به معنای شبکه تحویل محتوا) می باشد.

قطعا دلخواه شما است که صفحات وب، تا حد امکان پر سرعت اما کم حجم باشند ونیز مرورگر تا حد ممکن آنها را در حافظه ی نهان ذخیره (cache) کند.

فریم ورک های جاوا اسکریپت در وبگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین این نیاز مطرح می گردد که باید یک مکان مشترک برای استفاده ی عموم ازفریم ورک های زبان ذکر شده در اینترنت تخصیص یافته و ایجاد گردد.

شبکه ی تحویل محتوا (CDN) برای رفع این مشکل ارائه گردید،  CDNیک شبکه حاوی  چندیدن فریم ورک جاوا اسکریپت است که برای استفاده ی عموم آزاد می باشد.

Google، یک CDN رایگان برای شماری از کتابخانه های JavaScript فراهم نموده است:

jQuery

Prototype

MooTools

Dojo

Yahoo! YUI

برای استفاده از کتابخانه های زبان مزبور در وب سایت، بایستی آدرس URL آن کتابخانه را با استفاده از tag <script> به صفحه ی مورد نظر اضافه کنید (خاصیت src آن را به مقدار آدرس url کتابخانه ی مورد نظر مقداردهی نمایید):

الحاق کردن jQuery:

  <script src=”https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.3/jquery.min.js”></script>

بکار بردنframework ها

پیش از اینکه تصمیم بگیرید از کتابخانه برای وب سایت خود استفاده کنید، ابتدا باید از کارامد بودن کتابخانه یا framework اطمینان حاصل کنید. این کار از طریق تست framework صورت می گیرد.

تست کتابخانه های جاوا امری بسیار ساده است، نیازی به نصب آن ها روی رایانه نیست و هیچ برنامه ی نصبی هم برای آن وجود ندارد.

تنها کاری که باید انجام دهید، اشاره به (reference دادن به) فایل کتابخانه ی مربوطه از صفحه ی وبتان است.

اشتراک گذاری این صفحه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.