بهترین File system برای فرمت کردن فلش مموری

بهترین نوع فایل سیستم برای فرمت کردن فلش مموری
بهترین روش فرمت کردن فلش مموری، برای سازگاری با سیستم عامل ها و دستگاه های مختلف چیست؟
برای آشنایی با  File systems فایل سیستم ها و تفاوت آن ها ( FAT32  و exFAT  و  NTFS  ) در ادامه مطلب با ما همراه باشید

یک سیستم فایل، ابزار جادویی است که به سیستم عامل اجازه می دهد تا بتواند داده ها را از روی هر دیسک سخت یا فلش مموری بخواند. متاسفانه، تعداد کمی سیستم فایل وجود دارد، و هر سیستم عامل به خوبی با آن ها کار نمی کند. به همین دلیل انتخاب پیش فرض توصیه شده FAT32 است. اما انتخاب بهتری نیز وجود دارد، exFAT.

سیستم فایل یک پیچیدگی غیر ضروری است، اما اکنون به هیچ وجه جایی ندارد. به عنوان مثال، کامپیوتر های اپل به طور پیش فرض از سیستم HFS+ استفاده می کنند، در حالی که ویندوز از NTFS استفاده می کند.

 

چه چیزی باعث می شود FAT32 و exFAT از دیگران بهتر باشند؟

اگر تا به حال یک هاردیسک را با NTFS فرمت کرده اید، می دانید کار با مک و لینوکس بسیار مشکل است. در حالی که macOS درایو های NTFS را می شناسد و آن ها را می خواند، اما نمی تواند چیزی درون آنها بریزد. لینوکس هم باید برای خواندن NTFS آمادگی داشته باشد زیرا به طور پیش فرض سیستم فایل را پشتیبانی نمی کند. به طور خلاصه، NTFS بدون نیاز به ویندوز کار می کند. به طور مشابه، درایو های Mac OS Extended به طور بی نهایت با macOS کار می کند.

با این حال، FAT32 و exFAT به طور پیش فرض با تمام سیستم عامل ها کار می کنند. FAT قدیمی ترین سیستم فایل است و از این رو به وسیله هر سیستم عاملی شناخته می شود. برای رایانه های شخصی، اولین مورد استفاده شده FAT12، بعد از آن FAT16 سپس FAT32  فعلی. بعد از همه exFAT آمد، که با فکر فلش مموری ها و درایو های خارجی ساخته شده بود.

به طور خلاصه، هارد دیسک اصلی سیستم عامل شما باید یکی از بهترین سیستم فایل های متناسب با سیستم عامل ها باشد. اما دیسک های سخت خارجی شما و فلش مموری هایتان باید از FAT32 یا exFAT استفاده کنند.

 

FAT32 در مقابل exFAT

معمولا هنگامی که می خواهید فلش مموری خود را فرمت کنید، ویندوز FAT32 را به عنوان سیستم فایل پیش فرض پیشنهاد می کند. اما ممکن است بخواهید به جای استفاده از FAT32 از exFAT استفاده کنید.

 

دستگاه های پشتیبانی شده

FAT32 رایج ترین سیستم فایل سازگار است و روی هر سیستم عامل، کنسول های بازی، پخش کننده های رسانه و سایر دستگاه ها کار خواهد کرد.

در مقابل، exFAT روی ۹۹ درصد دستگاه هایی که استفاده می کنید کار می کند، اما ممکن است در برخی از دستگاه های پخش رسانه و دستگاه های اندروید کار نکند. هر دو کنسول محبوب Xbox One و PlayStation 4 از exFAT پشتیبانی می کنند، اما به بعضی دلایل، ایکس باکس با درایو های USB که با فرمت exFAT در مک فرمت شده اند مشکل دارد.

برخی از توزیع های لینوکس هم از exFAT پشتیبانی نمی کنند. یک پنجره ترمینال باز کنید و دستور sudo apt-get install exfat-utils exfat-fuse را درون ترمینال وارد کنید. بعد از انجام کار  دستور sudo apt-get update را درون ترمینال وارد کنید.

 

اندازه پشتیبانی

FAT32 تنها می تواند فایل های تا حجم ۴ گیگابایت را پشتیبانی کند و تنها می تواند به عنوان فایل سیستم در هارد دیسک های ۸ گیگابایت یا کمتر استفاده شود. اگر تمام فایل های شما کوچکتر از ۴ گیگابایت باشد، پشتیبانی عالی FAT32 آن را انتخاب خوبی می کند. اگر تا به حال جعبه محاوره ای با متن Your File is too large for the destination را دیده اید، بخاطر FAT32 است.

در مقابل، exFAT هیچ محدودیتی در اندازه فایل یا اندازه هارد دیسک ندارد. این باعث می شود که exFAT بهترین انتخاب باشد اگر قصد استفاده از یک درایو قابل حمل دارید که فایل های بزرگ ذخیره می کند و به کامپیوتر های مختلف وصل شده است.

 

سرعت کدام بیشتر است؟

به طور کلی، درایو های exFAT در نوشتن و خواندن اطلاعات از درایو های FAT32 سریعتر هستند. شما مقدار زیادی از بنچمارک های آنلاین را پیدا خواهید کرد، اما Flexense دارای بیشترین مقایسه است.

به غیر از نوشتن فایل های بزرگ به درایو USB، موفقیت exFAT نسبت به FAT32 در تمام آزمایشات مشخص است. اما در آزمون تست فایل های بزرگ، تقریبا هردو یکسان بودند. تمام بنچمارک ها نشان دادند که NTFS بسیار سریع تر از exFAT است.

بخش بعدی آموزش فرمت درایو USB به exFAT است. اگر ۱۰۰ درصد اطمینان دارید که هرگز فایلی کمتر از ۴ گیگابایت نخواهید داشت، درایو را به عنوان exFAT قالب بندی کنید. به یاد داشته باشید، سیستم فایلی که هنگام قالب بندی استفاده می کنید، چیزی است که برای مدت طولانی با آن سر خواهید کرد، پس تصمیم درستی در همین ابتدا بگیرید.

 

نحوه فرمت کردن یک درایو USB به exFAT

هر درایو USB یا هارد دیسک خارجی به راحتی می تواند به جای FAT32 به عنوان exFAT فرمت شود.

 

همچنین:  آشنایی با انواع صفحه لمسی یا تاچ اسکرین

برای ویندوز:

۱٫ This PC را از طریق File Explorer باز کنید.

۲٫ روی درایو USB مورد نظر کلیک راست کنید و Format را انتخاب کنید.

۳٫ از بین فایل سیستم ها exFAT را انتخاب کرده و فرمت را آغاز کنید.

 

برای مک:

۱٫ اسپات لایت را با کلید های Command + Space باز کرده و Disk Utility را اجرا کنید.

۲٫ از منوی سمت چپ درایو USB خود را انتخاب کنید.

۳٫ روی Erase کلیک کنید و سپس exFAT را انتخاب کنید.

 

برای لینوکس:

۱٫ پنجره ترمینال را باز کنید.

۲٫ دستور sudo apt-get install exfat-utils exfat-fuse را وارد کنید و سپس اینتر بزنید.

۳٫ اکنون دستور sudo fdisk -l را وارد کنید و اینتر بزنید.

۴٫ به آدرس درایو خارجی توجه داشته باشید. باید به صورت dev // sd** خوانده شود، جایی که دوستاره آخر یک حرف و یک عدد است.

۵٫ حالا دستور sudo mkfs.exfat -n NAME /dev/sd** را وارد کنید. به جای sd** آدرسی که دریافت کردید را جایگذاری کنید. همچنین می توانید به جای NAME اسم دلخواه درایو خود را وارد کنید.

اشتراک گذاری این صفحه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.