رابط کاربری طبیعی NUI – natural user interface چیست؟

رابط کاربری طبیعی NUI - natural user interface

رابط کاربری طبیعی NUI – natural user interface چیست؟

یک رابط کاربری طبیعی یا NUI، رابط کاربری است که به طور موثری نامرئی است و همچنان نامرئی باقی می ماند، زیرا کاربر به طور مداوم تعاملات پیچیده ای را فرا می گیرد. کلمه طبیعی در این اصلاح به کار رفته است زیرا اکثر رابط های کامپیوتری از دستگاه های کنترل مصنوعی استفاده می کنند که عملیات ان ها باید آموخته شوند. یک رابط کاربری طبیعی به کاربری که قادر به انتقال سریع از تازه کار به متخصص است، متکی است.

تکامل رابط کاربری

استیو مان تعدادی از استراتژی های رابط کاربر را با استفاده از تعامل طبیعی با دنیای واقعی به عنوان یک جایگزین برای رابط خط فرمان (CLI) یا رابط گرافیکی (GUI) توسعه داد. مان به این کار خود به عنوان رابط کاربر طبیعی یا رابط کاربر مستقیم اشاره می کند و تکنولوژی EyeTap مان معمولا نمونه ای از یک رابط کاربر طبیعی را به تصویر می کشد. در CLI کاربران مجبور بودند از ابزار های مصنوعی ورودی، صفحه کلید و مجموعه ای از ورودی های کد شده استفاده کنند که طیف محدودی از پاسخ ها را داشتند. همچنین زمانی که ماوس، رابط کاربری گرافیکی (GUI) را فعال کرد، کاربران توانستند به راحتی حرکات و فعالیت های ماوس را یاد بگیرند. پس از این دو و با ارائه NUI کار کاربران بسیار راحت تر شد و به آزادی عمل بیشتری دست یافتند.

نمونه هایی از رابط ها که به عنوان NUI فعالیت می کنند.

الف) Microsoft PixelSense

رابط Microsoft PixelSense ایده های مشابه در مورد نحوه ارتباط با محتویات کاربران دارد اما در توانایی دستگاه برای تشخیص اشیا قرار داده شده در بالای ان افزوده است. کاربران می توانند اقدامات خود را بر روی کامپیوتر با حرکات به عنوان صفحه نمایش لمسی اعطا کنند.

ب) ۳D Immersive Touch

رابط ۳D Immersive Touch به عنوان دستکاری مستقیم از اشیا محیط مجازی ۳D با استفاده از سخت افزار سطح تک یا چند لمسی در محیط های مجازی سه بعدی چند کاربر تعریف می شود. این برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ برای توصیف و تعریف اصول یادگیری رابط کاربری طبیعی سه بعدی مرتبط با Edusim ساخته شد. رابط کاربری طبیعی Immersive Touch در حال حاضر به نظر می رسد که تمرکز بیشتری بر روی سازگاری سخت افزار های لمسی و سطحی مانند iPhone، iPod touch و لیست رو به رشد سخت افزار های دیگر قرار داده است.

ج) Xbox Kinect

رابط Kincet یک دستگاه ورودی سنجش حرکت توسط مایکروسافت برای کنسول بازی ویدئویی Xbox 360 و رایانه های شخصی ویندوز است که از حرکات مکانی برای تعامل به جای کنترل کننده بازی استفاده می کند.

 

همچنین:  یو پی اس ( ups ) چیست ؟

 

اشتراک گذاری این صفحه